Як розпізнати депресію: основні симптоми та ознаки

Депресія – патологічний стан, що потребує психологічної допомоги. Важливо знати основні ознаки та прояви депресивного синдрому, щоб своєчасно звернутися до фахівця.

Основні прояви депресії

Депресія характеризується наявністю великої кількості клінічних ознак. До числа найпоширеніших симптомів фахівці відносять такі:

Слід зазначити, що прояви депресивного синдрому в різних людей можуть сильно відрізнятися. Важливо розуміти причини проблеми, щоб знайти оптимальні способи її лікування. Загалом, симптоми депресії фахівці поділяють на 2 категорії – біологічні та психологічні.

Біологічні ознаки депресії

До біологічних симптомів депресії належать:

  1. Розлади апетиту – переїдання або, навпаки, повна втрата інтересу до їжі. У багатьох пацієнтів пропадає смак. У результаті це призводить до різкого схуднення, виснаження організму. Також для депресії характерний і надмірний апетит, коли людина за допомогою їжі намагається придушити власні негативні емоції.

  2. Синдром хронічної втоми, зменшення енергетичного потенціалу. Людина швидко втомлюється, і навіть повноцінний відпочинок не дає можливості повноцінно відновитися.

  3. Порушення сну. Часто депресія проявляється безсонням. Рідше зустрічається така ознака, як підвищена, надмірна сонливість.

  4. Зниження лібідо – при депресії часто спостерігається зменшення сексуального потягу, втрата інтересу до інтимного життя.

  5. Ангедонія – втрата здатності отримувати задоволення від життя. Обумовлена порушенням функціонування певних ділянок нервової системи, що вважаються центрами задоволення. Ступінь тяжкості цього симптому буває різним. У деяких випадках яскраві події тимчасово покращують стан пацієнта. Однак здатність отримувати задоволення від повсякденного життя втрачається повністю.

  6. Панічні атаки – напади страху, паніки, що супроводжуються такими фізіологічними проявами, як тремор, прискорення пульсу, задишка, запаморочення, непритомні стани.

Психологічні симптоми депресії

У психологічному плані депресія проявляє себе такими симптомами:

  1. Апатією – втратою мотивації, зниженням активності. Людині не хочеться що-небудь робити, спілкуватися з іншими людьми.

  2. Почуттям провини, що проявляється в гіпертрофованій формі.

  3. Сумом, пригніченим станом – проявляються гостро, болісно і супроводжують людину більшу частину часу. Також для депресії характерне відчуття відчаю, внутрішньої порожнечі.

  4. Негативним мисленням – людина, яка перебуває в депресії, схильна оцінювати всі події, що відбуваються в її житті, вкрай песимістично.

  5. Проблемами міжособистісного характеру – підвищена вразливість і чутливість до критики призводять до небажання спілкуватися з оточуючими, наростаючого почуття самотності. Часто пацієнти страждають і від невпевненості в собі, що заважає їм висловлювати свою думку, вибудовувати комфортні, гармонійні стосунки.

  6. Зниженням самооцінки – людина починає вважати себе невдахою. Ставить інших людей значно вище за себе.

  7. Суїцидальними думками – поширена ознака депресії. І хоча більшість людей у реальності не здійснюють спроб самогубства, ставитися до подібних думок слід вкрай серйозно.

Лікування депресії

Помітивши в себе будь-які з перерахованих вище ознак депресії, слід звернутися до психолога. Фахівець допоможе визначити ступінь тяжкості стану, виявити його причини та знайти ефективні способи їх усунення. Також психологічні консультації дають змогу оволодіти навичками, необхідними для подолання депресивних станів.